Strona stworzona przez profesjonalistę jest tańsza niż zrobiona samodzielne
Nie zgrywaj bohatera i nie udawaj, że potrafisz coś, o czym nie masz pojęcia. Próba może zakończyć się klęską. Jeśli nie jesteś projektantem stron internetowych, nie próbuj nim być, żeby zaoszczędzić kilka groszy. Zleć zadanie specjalistom. To, wbrew pozorom, rozwiązanie najtańsze.
Załóżmy, że koszt zrobienia strony, na jakiej Ci zależy, został przez profesjonalistów wyceniony na 3 000 zł (zobacz nasze cenniki). Pomyślisz: zrobię to sam i zaoszczędzę takie pieniądze na coś innego, z czym już sobie sam nie poradzę. Trzy tysiące złotych w kieszeni – nieźle, prawda?
Co być może zyskasz samodzielnie robiąc stronę internetową?
Będziesz musiał na to poświęcić sporo swojego czasu. A jeśli chcesz zrobić w miarę dobrą i skuteczną stronę (a na pewno chcesz), stracisz go jeszcze więcej. Czeka Cię, powiedzmy, przynajmniej miesiąc ślęczenia nad książkami (które trzeba kupić, bo pewnie ich nie masz, a książki informatyczne tanie nie są), blogami specjalistycznymi, tutorialami, itp., żeby nauczyć się choćby części tego, co profesjonalista potrafi na samym starcie.
[źródło: https://www.flickr.com/photos/anmm_thecommons/7491554646/, licencja Creative Commons]
Czy, gdy zepsuje się dźwig w Twojej firmie budowlanej, studiujesz jego plany i dokumentację, aby go samodzielnie naprawić? Nie, zatrudniasz fachowca, który zrobi to za Ciebie. Dlaczego? Bo zrobi to lepiej, szybciej niż Ty.
Czeka Cię sporo prób i niepowodzeń, bo budowanie strony internetowej w nieznanym dotąd CMS-ie może sprawić problem każdemu. Nawet profesjonalista musi przy niektórych (jeśli nie przy wszystkich) projektach coś doczytać i się douczyć, żeby zrobić stronę na miarę oczekiwań klienta oraz zgodną z obowiązującymi obecnie standardami. On jednak jest przynajmniej świadomy swoich ograniczeń. Ty błądzisz we mgle co skończy się tym, że nie wiesz nawet jak się do robienia strony zabrać.
Czy jest szansa, że w trakcie pracy stwierdzisz, że jednak nie dasz rady? Albo, co gorsze, na samym końcu? Niestety, jest, i to spora. Stracisz wtedy czas. Dużo własnego, cennego czasu. A i tak na końcu będziesz musiał zapłacić komuś, kto zrobi stronę internetową za Ciebie, bo przecież jest Ci potrzebna – inaczej nie męczyłbyś się tak bardzo!
… a co na pewno stracisz?
No dobra, nie bądźmy pesymistami. Załóżmy, że Ci się udało. Strona jest i działa. Gratulacje, zaoszczędziłeś 3 tysiące złotych! To wymierny zysk, którego nikt Ci nie odbierze.
Ale powiedzmy sobie szczerze, przez ten miesiąc nie miałeś zbyt wiele czasu na prowadzenie własnej działalności. Zaoszczędziłeś, ale nie zarobiłeś ani grosza, albo o wiele mniej niż mogłeś, bo najpierw się uczyłeś robienia stron internetowych, a później tworzyłeś swoją własną. Straciłeś miesięczne dochody! Chyba nie do końca o to chodziło w tym całym oszczędzaniu?
[źródło: https://www.flickr.com/photos/north-carolina-state-archives/6876069847/, licencja Creative Commons]
Dlaczego prowadząc sklep spożywczy nie robisz sobie również lodówek, które są do tego niezbędne? Wolisz za to zapłacić innym fachowcom? Dlaczego? Bo tak jest taniej! Gdybyś musiał sam zrobić lodówkę, nie starczyłoby Ci czasu na prowadzenie sklepu.
Przelicz więc co Ci się bardziej opłaci: robienie specjalizacji na jednorazowy użytek czy zarabianie na tym, w czym jesteś dobry? Czy zaoszczędzenie np. 3 tys. zł warte jest utraty Twoich miesięcznych dochodów, które, być może, są dużo wyższe?
Dodaj do tego fakt, że zrobiona przez Ciebie strona będzie prawdopodobnie nieco mniej skuteczna, mniej efektowna, być może również bardziej awaryjna i mniej podatna na rozbudowę niż stworzona przez profesjonalistę. To wszystko w niedalekiej przyszłości przysporzy Ci kolejnych wydatków (jeśli zlecisz komuś zrobienie poprawek) lub znów będziesz musiał poświęcić sporo czasu (jeśli znowu będziesz to próbował ogarnąć samodzielnie).
Podsumowując
Zamów zrobienie strony internetowej u profesjonalistów:
- jeżeli koszt jej zrobienia przekracza Twoje miesięczne dochody. Stracisz je gdy będziesz próbował robić stronę samodzielnie. Lepiej zapłacić (choćby w ratach) ale jednocześnie zarobić.
- jeśli chcesz dobrej, sprawnej i działającej strony internetowej, zgodnej ze standardami, trendami na rynku, możliwej do rozbudowy. Tylko profesjonalnista z doświadczeniem i dorobkiem potrafi sprostać takiemu zadaniu.
- jeżeli lubisz swoją pracę i chcesz się nią zajmować, zamiast uczyć się mnóstwa rzeczy tylko po to, aby zrobić sobie stronę
- jeżeli chcesz, aby strona na siebie (i Ciebie) zarabiała. Bo pewnie teraz nie masz pojęcia, jak tego dokonać i być może tego nie wymyślisz, a profesjonalista będzie wiedział od razu.
Zrób stronę internetową samodzielnie:
- jeśli potraktujesz to jako hobby, chcesz się uczyć programowania oraz projektowania webowego i będziesz czerpał z tego satysfakcję. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!