Co to jest CMS?
CMS – trzy litery, bez których trudno wyobrazić sobie nowoczesną stronę internetową. Co to jest CMS i dlaczego to takie ważne?
Dzięki CMS-owi nie trzeba być programistą, aby samodzielnie zarządzać stroną internetową. Każdy, kto potrafi obsłużyć edytor tekstu MS Word, da sobie z powodzeniem radę z obsługą CMS-a. Tym samym, będzie mógł samodzielne dodawać artykuły, zdjęcia i filmy, obsługiwać bazę produktów sklepu internetowego czy moderować komentarze internautów.
Jak wygląda CMS?
Jeśli byłeś kiedyś zalogowany do portalu społecznościowego, np. nk.pl czy facebook.com, jeśli widziałeś, jak dodaje się komentarz na którymkolwiek forum, to wiesz, jak wygląda CMS.
Dzięki niemu możemy robić te wszystkie magiczne rzeczy na stronach internetowych: pisać artykuły, dodawać zdjęcia, filmy, itp. Wygląda to np. tak:
CMS Drupal. Z lewej okno służące do dodawania artykułów na stronę internetową. Z prawej zestawienie opcji zarządzania stroną.
CMS WordPress. Z lewej okno dodawania nowych wpisów, z prawej ogólny panel sterowania stroną.
To oczywiście tylko przykłady. Wygląd każdego CMS-a może być inny. Jednak zawsze będą to różne pola do wpisywania treści, przyciski do ich zatwierdzania, listy wyboru (np. kategorii), itp. Za ich pomocą, bez żadnego programisty, każdy poradzi sobie z obsługą strony internetowej!
Do czego służy CMS?
W największym skrócie: CMS służy do obsługi strony internetowej. Bez niego musielibyśmy znać języki programowania, umieć modyfikować bazę danych, mieć dostęp do plików i skryptów na serwerze. Uff… Od tego są przecież programiści i projektanci stron internetowych. My chcemy po prostu zarządzać swoją stroną bez ich pomocy, samodzielnie.
Z pomocą przychodzi nam CMS ze swoimi przyciskami, miejscami do wpisywania treści, opcjami do konfiguracji. Owszem, trzeba się nauczyć co do czego służy, ale to i tak o niebo łatwiejsze niż opanowanie kilku języków programowania potrzebnych do obsługi każdej nowoczesnej strony internetowej.
CMS umożliwia m.in.:
- dodawanie, kasowanie i edycję istniejących artykułów, wpisów na blogu, zdjęć, produktów w sklepie
- formatowanie tekstów (pogrubienie, zmianę czcionki, koloru)
- edycję zdjęć (zmianę rozmiaru, poprawę kolorów)
- tworzenie podstron (np. „O nas”, „Kontakt”, „Oferta”)
- edycję i moderację komentarzy na forach
- modyfikowanie wyglądu strony (wybór szaty graficznej, kolorystyki, itp.)
- zarządzanie elementami strony (np. wstawianie boksu z promocjami na stronę główną)
Skąd wziąć i ile kosztuje CMS?
Każdy może pobrać i zainstalować CMS-a do zarządzania stroną internetową. Najpopularniejsze darmowe CMS-y możemy pobrać z tych stron:
Dzięki nim i odrobinie wiedzy informatycznej dasz radę samodzielnie zrobić stronę internetową.
Prawdopodobnie jednak nie chcesz się tego uczyć. Inaczej nie trafiłbyś tutaj, tylko na stronę dla programistów i projektantów stron. Pewnie chcesz spokojnie prowadzić swój biznes lub inną działalność, a zrobienie strony internetowej zlecić specjaliście, który stworzy projekt skrojony do Twoich potrzeb i wykorzysta jeden z wyżej wymienionych darmowych CMS-ów. Może użyć również któregoś płatnego, komercyjnego CMS-a. Przeczytaj czy warto wydawać na niego pieniądze.